Як одягнути дитину в перший клас: вибираємо шкільну форму

Перед початком шкільного року батьки часто обговорюють тему: наскільки потрібна форма для учнів? Особливо це актуально для батьків першокласників, які вперше збирають свого малюка до школи і шукають для себе відповідь на запитання: «які переваги та недоліки має створена для об'єднання дітей шкільна форма?».

Насправді однієї відповіді на це питання немає: потрібно аналізувати всі «за» та «проти» та приймати остаточне рішення в кожній школі індивідуально. Тим більше, що плюсів та мінусів використання шкільної форми приблизно однакова кількість.

Історія шкільної форми

Вважають, що шкільна форма вперше з'явилася на території Великобританії. У багатьох навчальних закладах з самого дитинства учні носили однаковий одяг, який відображав концепцію самої школи: використовувалися її унікальні кольори та комбінації відтінків, символи тощо. Це дозволяло виокремлювати учнів одного закладу від іншого.

Згодом поняття шкільної форми поширилося всю Європу, і учні у костюмах і сарафанах однакового крою пішли у перші класи Франції, Німеччини, США, Канади, Японії.

На території незалежної України багато шкіл запровадили поняття форми з 1996 року. Однак це в першу чергу було пов'язано з кризою і служило для вирівнювання соціального становища хоча б на перший погляд. Однак тут батьки зіткнулися з проблемою: щоб пошити якісну гарну шкільну форму, також потрібно вкласти багато коштів, які не були у всіх.

Сьогодні шкільна форма в Україні не є обов'язковою. Однак деякі навчальні заклади дотримуються традицій та рекомендують учням носити, якщо не абсолютно однаковий одяг, то елементи гардеробу в одному стилі чи відтінку.

Шкільна форма у молодшій школі: всі за і проти

У шкільної форми для першокласників є як прибічники, так і противники. І кожен з них має свої аргументи, які виглядають дуже переконливо. Прихильники, наприклад, говорять про об'єднання учнів, дисципліну та суттєву економію коштів. Тоді як противники використання шкільної форми переконують у тому, що однаковий одяг не дозволяє проявити індивідуальність, позбавляючи дітей свободи. А головне гарна форма все одно не може коштувати дешево. Тобто, удар по бюджету сім'ї залишається.

Давайте докладніше розберемося у всіх «за» та «проти» і розглянемо думку кожної із двох сторін.

Переваги шкільної форми для першокласників

За шкільну форму для першокласників виступають зазвичай ті люди, які самі носили та любили свою шкільну форму. Або батьки, які не знали про таке явище, проте бачать, як красиво стильний шкільний одяг виглядає на дітках у зарубіжних фільмах та серіалах.

Тим більше, що сьогодні можна замовити індивідуальне пошиття за будь-яким фасоном, а значить справді продумати стильний унікальний одяг для класу.

Серед основних переваг шкільної форми для дітей її прихильники називають:

 1. Зниження впливу соціального чинника. Навіть у першому класі діти знають, який одяг коштує дорого, а який – дешево. Це видно неозброєним оком. І єдина шкільна форма вирівнює дітей із сімей різного соціального стану. На перший план для оцінки людини виходять її особисті якості, а не одяг.
 2. Креативний прояв індивідуальності. Тепер, щоб виділитися, не потрібно носити яскравий одяг іменитих брендів. Індивідуальність учня виявлятиметься у знаннях і вміннях висловлювати свої думки, креативності під час уроків і поза заняттями.
 3. Чинник дисципліни. Доведено, що навіть у дорослих офіційний суворий одяг додає стриманості у поведінці. А значить вчителю легше досягти дисципліни в класі.
 4. Менше турбот для батьків. Навіть якщо форма коштує не так дешево, купити кілька її екземплярів набагато легше, ніж продумувати цілий гардероб для дитини.
 5. Клас – це команда. Однаковий одяг дає відчуття команди та сім'ї, робить колектив дружнішим.

Недоліки шкільної форми для першокласників

Противники шкільної форми можуть оскаржити (і цілком аргументовано) кожне з перелічених вище тверджень. Тож давайте розберемося: чи така хороша шкільна форма для першокласників. Серед її недоліків виділяють:

 1. Мінімальний вплив на соціальний чинник. Наявність шкільної форми дозволяє уникнути секундної оцінки соціального стану. Однак у дітей буде різне шкільне приладдя, смартфони, планшети, взуття. Хтось приїжджає до школи автобусом, а когось привозять дорогою машиною. Тобто приховати своє соціальне становище не вдасться.
 2. Жодної індивідуальності в одязі. Складаючи гардероб, ми можемо впливати на перше враження про себе. Адже всі знають, що зустрічають за одягом. Діти люблять креативити, їм важливо виділятися та вміти іноді заявити про себе не словами, а зовнішньою атрибутикою. І шкільна форма не дозволяє це зробити.
 3. Погіршення дисципліни з часом. Якщо спочатку такий фактор може спрацьовувати, з віком школярі починають протестувати, ігнорувати шкільну форму, доповнювати її іншим одягом, який завжди затверджено статутом школи. Для свят та лінійок шкільна форма – саме те. А от на кожен день не найкращий варіант.
 4. Удар по бюджету. Купувати шкільну форму потрібно не в одному примірнику, а відразу в кількох, особливо для першокласників: вони часто бруднять одяг вже на першій перерві. Більше того, форма може несподівано порватись і зіпсуватися, і в такому разі вам у середині навчального року доведеться шукати ідентичний одяг.
 5. Якщо клас роз'єднаний, шкільна форма не зробить із нього один дружний колектив. Тут важлива педагогічна складова, вміння вчителя об'єднати дітей в одну команду.

Види шкільної форми для першокласника

Чи потрібна вам шкільна форма, чи ні: кожен вирішує для себе. Для цього є батьківські збори, шкільні збори з вчителями. Якщо у вашому класі таки вводиться поняття форми, не переживайте – сьогодні є безліч різних варіантів одягнути дитину красиво та зручно.

Оптимальний комплект одягу для школяра виглядає так:

 1. Для дівчинки: сарафан, сукня, світла блуза, темна спідниця, штани, жилет, піджак, однотонний світлий светр або водолазка.
 2. Для хлопчика: штани, сорочки, футболки поло, водолазки або светри, піджак, краватка або метелик.

Якою має бути шкільна форма?

Не важливо, який із форматів одягу для першокласників залишить ваша школа: однакову форму або просто класичний діловий стиль. Підбираючи одяг для дитини, потрібно враховувати кілька важливих критеріїв:

 1. Гіпоалергенність матеріалів. Діти часто страждають від алергії. Важливо шукати одяг із тканини, яка не викликає подразнень на шкірі, не накопичує на собі пил, пилок, не містить шкідливих барвників.
 2. Підвищений рівень комфорту. Дискомфорт, що викликається одягом, може вплинути навіть на успішність учня. І точно вплине на його настрій та самопочуття. Щоб дитині було комфортно на заняттях та перервах, підбирайте правильний фасон та розмір форми.
 3. Безпека. Одяг не повинен сильно стягувати і сдавлювати шкіру, вся фурнітура має бути надійною пришитою. Жодних колючих або гострих деталей, особливо для першокласників.

Ну і звичайно, не забувайте про привабливий зовнішній вигляд форми. Вона повинна подобатися дитині, гарно сидіти на ній. Стильна модна форма впливає на самооцінку та впевненість у собі.

Ми працюємо по всій Україні

Даруємо 1000 грн за краще відео!Хочу