Суперництво між дітьми в сім'ї. Як побороти?

Американські психологи стверджують, що суперництво між дітьми позитивно впливає на їх соціальний розвиток. Однак коли воно стає неконтрольованим, батьки мають втрутитися і допомогти вирішити конфлікт.

В чому причина постійних суперечок дітей? Як проявляється конкуренція в одній сім’ї?  Давайте детальніше поговоримо, коли змагання та суперечки – це норма, а коли варто шукати причини та звертатися за допомогою до психологів.

Перші прояви суперництва між дітьми в сім’ї

З перших днів малюки пізнають світ та ази людського спілкування. З часом батьки допомагають їм визначити своє місце в сім’ї. Соціалізація дітей відбувається способом самоствердження, що виражається в суперництві, в тому числі з дорослими. Однак найбільше це помітно по відношенню до інших дітей.

Перші прояви суперництва стають помітні відразу після появи «конкурента» в сім’ї, тобто новонародженого. Це виражається у боротьбі за увагу, оскільки найбільше турботи батьки проявляють до немовляти. З часом бажання стати потрібним зростає через загрозу особистого знецінення, яку відчуває старша дитина. 

Задовго до народження малюка, необхідно потурбуватися, аби в момент появи на світ нового члена сім’ї, первісток не відчував будь-яких утисків чи обмежень. Для цього потрібно:

 • пояснити дитині, що вона буде не єдиною, але батьки будуть любити всіх однаково;
 • періодично розповідати про раннє дитинство первістка, кумедні та складні моменти, недоспані ночі та турботу, яку потребують немовлята;
 • дозволити старшій дитині обирати речі для новонародженого та проявляти активність, аби була можливість відчути власну значущість, особливо при прийнятті рішень в колі сім’ї.

Всі діти, незалежно від віку, потребують уваги та турботи, їм важливо відчувати себе потрібними. Тому варто більше спілкуватися з первістком, просити його про допомогу, радитися. Це допоможе швидше адаптуватися та запобігти виникненню конфліктів майбутньому.

Активне суперництво між дітьми

Чим старші діти, тим більше між ними розбіжностей. Кожен з них має свою думку, вподобання, потреби. Тому батькам необхідно розробити та дотримуватися тактики, яка допоможе мінімізувати сварки. Для цього важливо:

 • періодично нагадувати про важливість підтримання позитивної атмосфери в сім’ї, мирного спілкування, доброзичливих відносин і т. д. Батьки мають демонструвати своє негативне ставлення до будь-яких проявів насилля;
 • пояснювати, що за кожен поганий вчинок будуть негативні наслідки, при чому незалежно від того, хто перший почав сварку;
 • чітко сформулювати правила поведінки у сімейному колі;
 • вимагати вибачень з того, хто розпочав конфлікт;
 • давати час, щоб обдумати вчинок, аби вибачення були дійсно щирими;
 • не приймати сторону будь-кого з учасників конфлікту, оскільки визнання чиєїсь правоти призведе до постійних сварок, в тому числі через дрібниці;
 • допомагати шукати компроміс виключно шляхом спілкування, тобто без проявів насилля;
 • пояснювати, що постійно доносити інформацію про кожну помилку іншої дитини не потрібно.

Під час сварки, важливо зупинити її. Повчання, вияснення причин та виховні бесіди краще проводити у спокійній атмосфері, коли всі заспокоються.

Дитяче суперництво: поради батькам

Знаходячись вдома, всім членам сім’ї хочеться спокою. Але коли його хтось порушує, особливо діти, батькам потрібно проявити ініціативу та заспокоїти учасників конфлікту і тільки потім розв’язувати проблему, яка стала причиною сварки. Також важливо дотримуватись таких порад психологів:

 • не виясняти причини конфлікту, поки діти перебувають в стані афекту. Через свою емоційність, вони не чутимуть батьків і продовжуватимусь суперечку;
 • не карати відразу. Спочатку потрібно зупинити сварку, заспокоїти дітей;
 • не вимагати пояснень. Навіть дорослі не завжди розуміють, що стало причиною конфлікту. Діти інколи не можуть пояснити мотивів своїх вчинків. Тому відповіді на свої питання батьки не отримають;
 • всім дорослим неухильно дотримуватись правил поведінки у сімейному колі. Виясняти стосунки можна лише тоді, коли малих бешкетників немає вдома;
 • сімейні проблеми вирішувати вдома, без присутності сторонніх осіб;
 • ніколи не займати позицію будь-кого із учасників конфлікту, оскільки інші будуть зловтішатися;
 • уникати будь-яких проявів агресії, як фізичної, так і психологічної.

Суперництва між дітьми уникнути не вдасться, але мінімізувати все ж можливо. Тому батькам важливо знати, як правильно діяти для вирішення конфліктних ситуацій. При появі будь-якої агресії один до одного, не варто мирити дітей відразу. Для адекватної оцінки ситуації їм потрібен час.

Головна задача дорослих – уникнути нездорового суперництва, яке має негативні наслідки на формування особистостей дітей. Для цього потрібно проявляти любов, турботу та увагу, аби вони відчували свою значущість. Діти наслідують дорослих, тому спокійна атмосфера, щире спілкування, прогулянки, відпочинок та активне проведення часу сприятиме мінімізації сварок між малими бешкетниками та навіть батьками, що позитивно відобразиться на стосунках між всіма членами сім’ї.

Ми працюємо по всій Україні

Даруємо 1000 грн за краще відео!Хочу